Książki ”Pierwsza osoba liczby pojedynczej” może być najnowszym zbiorem autobiograficznych krótkich świadectw najpoczytniejszego japońskiego autora, pisarza, który co roku pojawia się na liście nazwisk laureata Nagrody Nobla Harukiego Murakamiego.

O czym są przedstawione historie?

Patrząc na czytelnika, mamy osiem historii z życia wziętych, w których autor dzieli się swoimi wspomnieniami sprzed bardzo wielu lat i opowiada historie życia. Są lata studenckie, szalone historie, studenckie przygody, miłość i przyjaciele. To fragmenty przeszłości uchwycone słowami, a w nich kochanki, przypadkowe dziewczyny, sny, muzyka i baseball – dwie pasje, które odgrywają tak ważną rolę w życiu takiego znanego pisarza. Ale jest też melancholia, rodzaj nostalgii i przygnębienia z upływem czasu. Wśród opowieści są samotność, samobójstwa bliskich, działania ze śmiercią, a także wiele innych trudnych sytuacji.

O co chodzi z pierwszą osobą liczby pojedynczej?

Zbiór ”Pierwsza osoba liczby pojedynczej” co wyjaśnia główny element tego zbioru. Chodzi o koncepcję jeden, czyli ”ja” w języku japońskim. Zdarza się, że zaimek osobowy ”ja” zmienia się w Japonii nie tylko w zależności od sytuacji, ale także od pozycji osobistej czy społecznej rozmówcy. Co oznacza, że ”ja” momentów dzieciństwa i rodziny różni się od ”ja” dojrzałego i bezpiecznego wieku. Niestety my, polscy czytelnicy, nie widzimy tej różnicy w pismach Haruki Murakamiego, ale to właśnie to rozróżnienie nadaje ton waszym opowiadaniom w ”Pierwszej osobie liczby pojedynczej”. Historie ułożone są chronologicznie – od młodego, znajomego ”ja” po konwencjonalne i dojrzałe ”ja”. Ekonomiczny w ujęciu, minimalistyczny, bolesny, życiowy, pokazujący podróż z lat uprzywilejowanej młodości do nieuniknionych lat późniejszych.

Co jest interesującego w tej książce?

Tym samym możemy stwierdzić, że ”Pierwsza osoba liczby pojedynczej” to spokojny, niespieszny i niezupełnie zaskakujący Murakami. Konkretny zbiór, który jest odrobinę ekstra do całej pracy, krótkie podsumowanie i może on tutaj stanowić bardzo interesujący załącznik do całości pracy tego znanego autora. Jednocześnie jest zaskakująca w kontekście samego kształtu – naprawdę warto o tym pamiętać, szukając konkretnej kolekcji, jeżeli nie mamy, co czytać, a chcieliśmy dowiedzieć się i poczytać coś ciekawego.

Jedzenie - zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com