Kilka dni temu w moje ręce wpadła książka “Pierwsza osoba liczby pojedynczej“, którą napisał Haruki Murakami. Znam twórczość tego autora, czytałam kilka jego książek, więc mniej więcej wiedziałam, czego powinnam się spodziewać. Czułam, że mogę liczyć na naprawdę niezłą książkę. To, co trafiło w moje ręce przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Ta książka to prawdziwy majstersztyk. Jeśli szukasz czegoś na zimowe wieczory, to jest to idealna pozycja dla Ciebie. Na pewno nie będziesz się nudzić, a przy okazji spędzisz naprawdę wzruszający czas.

Wspomnienia z młodości

Pierwsza osoba liczby pojedynczej ze sklepu Tania Książka to zbiór ośmiu opowiadań, które opisują młodość samego autora. Mamy tutaj przede wszystkim przedstawiony czas, kiedy Murakami studiował literaturę w Tokio. Jego opowieści opierają się głównie na wspomnieniach autora. Niektóre z nich są bardzo wyraźne, niektóre zacierają się w pamięci, a inne są jakby na granicy tego, iż w ogóle istniały. Wszystkie te historie z pozoru są mało istotne i pewnie w ogóle nie byłyby przez niego zapamiętane, gdyby nie to, że w jakiś niewytłumaczalny sposób zrobiły na nim ogromne wrażenie i zostały w myślach i sercu. Autor podczas wspominania swojej przeszłości, porusza jednocześnie wiele bardzo ważnych życiowo tematów. Możemy poczytać o zakładaniu masek, udawaniu kogoś, kim się nie jest, czy o irracjonalnym wstydzie za rzeczy, których się tak naprawdę w ogóle nie pamięta. Nie chcę jednak zdradzać dokładnie fabuły książki, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po nią i wyrobienia sobie własnej opinii.

Czy to wszystko wydarzyło się naprawdę

Próbowałam określić gatunek, jaki tworzy Murakami i miałam z tym pewną trudność. Autor bowiem nie pisze thrillerów czy literatury obyczajowej. Jego książki to pewnego rodzaju rozmowy z samym sobą albo z bardzo bliską osobą. Co więcej, bardzo często nie jesteś w stanie określić, czy to, o czym czytasz, wydarzyło się naprawdę, czy jest jedynie wytworem wyobraźni autora. 

Książka została napisana lekkim piórem, tak jakby leniwie, jakby autor nie miał zamiaru komukolwiek pokazywać to, co napisał. Opowiadania są krótkie, ale niezwykle treściwe i naładowane sporą dawką emocji. Dostajemy od autora literaturę najwyższych lotów, pięknie i delikatnie napisaną, którą można rozumieć na wielu przeróżnych płaszczyznach. Nic tutaj nie jest tak do końca oczywiste, ale wzbudza wiele refleksji.

Jeśli cenicie twórczość Murakamiego albo słyszeliście o nim wiele dobrego, to koniecznie musicie po jego najnowszą książkę sięgnąć. Warto.

Jedzenie autorstwa azerbaijan_stockers - pl.freepik.com